Poznańska kognitywistyka obchodzi w tym roku 10-lecie swojego istnienia. W 2005 roku po raz pierwszy wystartowała rekrutacja na jednolite pięcioletnie studia magisterskie na tymże kierunku, jednocześnie znacząc początek kognitywistyki w Polsce (w każdym razie dydaktyczny początek dla zainteresowanych studentów; różnorakie inicjatywy, takie jak seminaria czy publikacje, podejmowane były już wcześniej).
Każdy rok działalności pionierskiego kierunku dostarczał bezcennych doświadczeń, często postulując zmiany – nie obeszło się bez modyfikacji programowych czy roszad wśród prowadzących zajęcia. Pojawiło się także wiele nowych pomysłów. Powstało Laboratorium Badania Działań i Poznania, otworzono również rekrutację na studia doktoranckie z zakresu poznania i komunikacji społecznej. Studenci zaczęli zrzeszać się w kołach naukowych, spośród których wymienić należy KNOPiK, GRiK i SKUTEK. Więcej o idei studiów kognitywistycznych w Poznaniu można usłyszeć z ust osób odpowiedzialnych za ich powstanie w filmie promocyjnym.
W ramach 10. PFK odbędzie się dyskusja panelowa poświęcona tematyce studiów kognitywistycznych w Poznaniu, mająca na celu spojrzenie na całe przedsięwzięcie z różnych punktów widzenia i niejako podsumowanie poprzedniej dekady. Ma być ona pretekstem do zastanowienia się nad tym, co funkcjonuje dobrze, co należałoby jeszcze poprawić i czego takie zmiany wymagałyby od wykładowców i studentów. Więcej informacji pojawi się w zakładce Program w późniejszym terminie.